Šifrovací výzva pro žáky prvního stupně: Sedmáci připravili tajemství k luštění.

V rámci informatiky žáci sedmých tříd přichystali pro své mladší spolužáky z prvního stupně sadu šifer. Tito nadšení mladí kodéři vytvořili sadu šifer, jež měly být postupně rozluštěny během celého předvelikonočního týdne.

Šifry byly rozděleny na dvě úrovně – jednu pro mladší a druhou pro starší žáky prvního stupně. Všechny šifry byly umístěny po chodbách školy, takže se z tohoto luštění stala i zajímavá hra plná objevování a dobrodružství.

Cílem každého zúčastněného žáka bylo najít a rozšifrovat co nejvíc šifer, přičemž za každou úspěšně vyluštěnou šifru získal jedno písmeno. Na konci týdne mohli ti nejlepší luštitelé složit všechna svá písmena dohromady a pokusit se uhodnout závěrečné tajemné slovo.

A co bylo odměnou pro ty, kteří obstáli v šifrovací výzvě nejlépe? Sedmáci připravili originální ceny – velikonoční vykrajovátka, která byla vytištěna na 3D tiskárně. Tato netradiční a zábavná soutěž tak skončila krásnými dárky pro ty nejšikovnější luštitelé.

Celý projekt ukázal, že i matematika a logické myšlení mohou být spojeny s kreativitou a zábavou. Žáci sedmých tříd se stali inspirací pro své mladší spolužáky a rozhodně si zaslouží uznání za svůj nápad a úsilí, které do přípravy šifer vložili.

Ukázka žákovských šifer

Použité nástroje:

www.canva.com