Mezi kybernemoci patří také tzv. nomofobie a syndrom FOMO. Nomofobie („ no mobile phobia „) je strach z toho, že mobilní telefon nemůžeme z nějakého důvodu používat. S nomofobií úzce souvisí syndrom FOMO („fear Of missing Out“). Jde o strach z toho, že něco v online prostředí zmeškáme, něco propásneme. Chceme mít neustále přehled o tom, co se děje, snažíme se kontrolovat dění v prostředí sociálních sítí apod.

AKTIVITA

Vytvořte 2 kruhy rozdělené do 24 sektorů.

Nasdílejte žákům – přes Teams, OneNote, Veyon, e-mail atd. – žáci obrázek vymalují online například v malování, photoshopu, Wordu a poté nasdílí zpátky.

Jednotlivé sektory očíslujte (1—24). Žáky nechte jednotlivé sektory vybarvit podle toho, jaký typ aktivity v průběhu běžného pracovního dne (kruh 1) a během víkendu (kruh 2) vykonávají — například spánek (modrá barva), sport (zelená barva), jídlo (žlutá barva), pobyt venku (fialová barva), práce s počítačem (červená barva), škola (šedá barva) atd. Je velice důležité se s žáky o tomto tématu bavit. Nezakazovat, ale ukazovat správnou cestu užívání moderních technologií.

MODRÁ – spánek  ZELENÁ – sport  ŽLUTÁ – jídlo  FIALOVÁ – pobyt venku  ČERVENÁ – práce na PC a  mobilu, hraní her  ŠEDÁ – škola  RŮŽOVÁ – čas s rodinou 

Pokud děláš i další aktivity během dne, tak přidej další barvu. 

Následuje diskuze

  1. Umíte si představit, že byste byli na nějaký čas odloučeni od svého mobilní telefonu?
  2. Jak dlouho byste toto odloučení vydrželi?
  3. Stává se vám někdy, že například cítíte vibrování mobilního telefonu, který máte v kapse, přestože vám ve skutečnosti nikdo nevolá, neposílá zprávy apod.? (Zde se jedná o tzv. fantomové vibrace, příznak rostoucího závislostního chování.)
  4. Stává se vám, že když se s někým bavíte, bezděky si hrajete s mobilním telefonem – například současně sledujete statusy na sociálních sítích, Čtete zprávy, vybíráte e-maily apod.
  5. Myslíte si, že by mělo být ve škole povoleno používání mobilních telefonů 0 přestávce, nebo byste mobily 0 přestávce zakázali?
  6. Kdybyste šli s kamarádem třeba do kina, vypnuli byste mobil, nebo pouze ztlumili zvuk, případně jej přepnuli do režimu „letadlo“?

Použité nástroje:

OneNote – Teams – Poznámkový blok předmětu

Zdroje

https://o2chytraskola.cz/#online-bezpecnost